Skin W34

Proč nepoužiji skin W34 ?!

Avizoval jsem, že možná využiji skin od Weather34.com. Takže s definitivní platností prohlašuji, že nevyužiji. Níže uvádím důvody:

Vzhled:

Co se týká grafiky, autor o sobě tvrdí, že se zabývá webdesingem 20 let a je to znát: barevně sladěné moderní prvky, vše přehledné a celkem logicky uspořádané. Ale: nevím, na jakém rozlišení to autor testoval, protože vše je hrozně malé. Pravda, ne každý používá na 14" monitoru FullHD rozlišení, ale i na celkem běžných 1360x900 bodů to není nic moc.
Zjevně se snažil vtěsnat vše podstatné na jednu stránku a to se mu vymstilo. Co však už nechápu, stránky jsou responzivní (gumové) a pak je toto násilné zmenšení zcela zbytečné. Pokoušel jsem se přepracovat základní css styl, ale tento soubor je nezvykle velký - až obrovský, má velikost cca 150 kB a obsahuje téměř 10000 (!) řádků, a to vše 2x - pro světlé a tmavé téma. Takže za mne ***

Lokalizace do češtiny

Autor vytvořil pro stránky systém lokalizace do asi 15 jazyků, mezi nimiž je možno přepínat (pokud je to povoleno). Čeština sice mezi nimi není, ale jazykový soubor lze snadno vytvořit podle připravené šablony, což jsem taky udělal. Bohužel už se nikde nedočtete, že vytvořený jazyk je třeba přidat v několika různých souborech. Ty jsem postupně dohledal, ale i tak jsem zjistil, že přeloženo není zdaleka vše - některé názvy jsou stále v angličtině a některé se zobrazují v angličtině i když překlad pro ně existuje.
Dobře je to vidět, pokud si změníte jazyk např. na polštinu, nejjednodušeji doplněním ...w34/index.php?lang=pl , kde "?lang=pl (de, cs...) vybere příslušný jazyk. Něco zůstane v češtině (to už jsem musel upravit "natvrdo", původně to bylo anglicky), něco je polsky a něco anglicky. To, co je anglicky, se mi nepodařilo nikde najít nebo jsem to už vzdal. Typickým příkladem jsou názvy číslovek a měsíců (1st Jul, 22nd Feb), kde to už vůbec nechápu, protože jejich tvar má vycházet z jazykového prostředí serveru, které mám v pořádku (jinak by to bylo špatně i na ostatních mých stránkách).

Na "počeštění" stránek jsem strávil několik desítek hodin. Největší problém je to, že šablona obsahuje přes 180 souborů a některé jsou doslova "splácány" z několika patrně předchozích verzí, vzájemně se nelogicky prolínají a doslova matou. Jak si např. vysvětlit, že soubor "outlookwu.php, který vytváří předpověď z WeatherUnderground obsahuje proměnné s názvy jako "darksky_icon , wuskydayTempHig atd., které dle názvu jednoznačně patří k předpovědi z DarkSky ? Dokonce i názvy položek v jednom "bloku" nenajdete všechny v bloku se stejným názvem, ale často úplně jinde, v zdánlivě nesouvisejícím php souboru. Nejvíc mě však dostal titulek "Zbývá asi" do západu Slunce, který jsem nemohl najít několik dní. Nakonec jsem ho našel právě v tom dlooouhém css souboru, kam podle mne nepatří vůbec.

Takže za tyto, podle mne, nesmysly dávám tak 1 *, a to jen proto, že to "nějak" funguje.

Funkčnost

Jak jsem napsal výše: "nějak to funguje". Záměrně píšu "nějak", protože zdánlivě je vše v pořádku, ale pokud stránku navštívíte třeba ráno a pak večer (a mezi tím ji samozřejmě uzavřete), zobrazují se stále hodnoty z předchozí návštěvy. Stránku musíte aktualizovat a to většinou 2x, aby se aktualizovalo opravdu vše, včetně předpovědí, výstrah atd. O nefunkčnosti některých jazykových nastavení jsem psal výš, ale mnohem větší problém jsou některé zcela nesmyslné hodnoty. Nejvýraznější je to např. u grafů srážek, kde to klidně zobrazí místo 20mm jen 5mm a pod. Dále je to např. u výstrah z Meteoalarmu, kde to v jedné variantě nezobrazuje nic, ve druhé to nezná barvy a ikony výstrah, (např. Oranžová výstraha je v originálních datech označena jako jantarová, ale tu šablona nezná, tak nezobrazí nic.)
Celý problém je nejspíš v tom, že originál šablony je určen pro systém "Meteobridge", což je originální SW a HW pro některé meteostanice a tomu jsou přizpůsobena data z WeeWX (nebo Cumulus). Úpravu pro WeeWX provedl Ian Steple, ale ne příliš vhodně - převádí data z weewxu do meteobridge API, při tom by šlo využít např. data realtime.txt pro "on-line" aktualizace a zbytek přímo z databáze weewx (buď MySQL nebo SqLite). Předpovědní data pak lze snadno získávat ve formátu JSON z jednotlivých serverů a ne je pracně stahovat (a překládat z češtiny do angličtiny!) přes DarkSky API. Něco jsem už upravil, třeba pětidenní předpověď z WU mi chodí přímo v češtině, není nutno nic převádět, jen zobrazit.

Z tohoto hlediska tedy dávám 2 *

Shrnutí

Po prvním spuštění v testovacím provozu se mi šablona W34 velmi líbila, ale po delším zkoumání a snaze upravit ji do češtiny jsem to nakonec vzdal, i kvůli řadě "nefunkčností". Oceňuji množství informací, které stránka zobrazuje, často i zajímavostí, které třeba ani nevíte, ale celkově mne zklamala. Proto už ji dál upravovat nebudu, ponechám ji po nějakou dobu dostupnou a po čase odstraním.
Další šok jsem utrpěl, když jsem si nechal zobrazit zdrojový kód stránky; těch chyb, které se v kódu vyskytují je skutečně "něúrekom". To by se autorovi po dvaceti letech tvorby webu rozhodně stávat nemělo, i kdyby hodně spěchal! Také mi vadí množství zbytečného kódu. Např. jen v modulu předpovědi jsem objevil minimálně 350 (!) řádků kódu pro převod jednotek (imperiální/metrické), a při tom stačí do dotazu na API WU zahrnout požadavek na jednotky (jedna proměnná + dvě písmena) a data "dojdou" přímo v příslušných jednotkách a jazyce. A takových "zběsilostí" jsem taky našel spoustu.
Něco mi to však přece jen dalo: řadu námětů, jak upravit a doplnit svoje stránky. To však bude nějaký čas trvat - v létě prostě nejsou lidi :)
Tímto rozhodně nechci shazovat tvůrce, naopak, musel si s tím dát hodně práce, ale .... Nemožnost lokalizace mi hodně vadí, rozčilují mne i TV reklamy v angličtině - žijeme přece v Čechách. Vím, že řada uživatelů programu WeeWX to neřeší a mají i hlavní stránku v originále v angličtině. Já však chci české stránky česky.

Poslední aktualizace 11.8.2019

Několik obrázků na doplnění

Nepřeložitelné názvy

Anglické názvy dnů

Směs jazyků

Směs jazyků Směs jazyků po druhé

Chyby v kódu

Chyby v kódu