-->

Amatérská meteostanice Kučerov

Nové stránky

Po několika letech jsem vytvořil zcela nové webové stránky. Web je v provozu od roku 2014 a tak jsem chtěl něco modernějšího a univerzálního.
Vyzkoušel jsem několik "skinů", ale až na jeden mi žádný nevyhovoval úplně. Ten jediný, který se mi líbil, je natolik provázaný s různými externími weby, že jsem jej nakonec nevyužil a vytvořil svůj vlastní. Přiznávám, že jsem v něm použil hodně upravené části jiných, ale základ je můj.

Stránky jsou "gumové" - responsivní, což znamená, že se plně přizpůsobí jakémukoliv rozlišení - od smartphone po 4K+ monitory. Se zužováním stránky se jednotlivé sloupce také zužují, až se nakonec seřadí pod sebe. Tím ovšem vznikne - hlavně na smartphone - jedna dlooouhá stránka.
Aby nebylo nutno projíždět celou stránku, máte možnost jednotlivé sekce, které vás nezajímají, sbalit nebo rozbalit kliknutím na symbol "hamburgru" ☰ vedle nadpisu sekce. Pokud nezakážete cookie, zobrazí se vám při příští návštěvě stránka tak, jak jste ji opustili. Modře zbarvené nadpisy sekcí představují zároveň odkaz na externí stránky, související s danou sekcí. Najetím na nadpis se zobrazí nápověda, kam odkaz vede.

První tři sloupce obsahují nejaktuálnější data, proto skrývání neumožňují. V prvním sloupci se data aktualizují každou minutu (zobrazuje se čas poslední aktualizace a za jak dlouho bude další), další sloupce zobrazují data z aktuálního dne a týdne.
Archivní data - tj. všechna kromě prvního sloupce - se aktualizují každých pět minut; datum a čas aktualizace je uveden vlevo nahoře. Stránka se neobnovuje automaticky. Ne že by to nešlo, ale při jejím obnovení dochází k nepříjemnému jevu - na chvíli se všechny skryté části zobrazí a zase skryjí. Nemyslím si, že by někdo vydržel zírat na tyto stránky celé hodiny, a pokud ano, může stránku klasicky obnovit (např. F5).

V Menu vlevo je také odkaz na Anglické stránky. Ty mají zcela odlišný desing, vycházející z mírně upraveného skinu "Sessions", který je součástí poslední verze programu WeeWX. Nepředpokládám, že by hosté z USA byli pravidelnými návštěvníky tohoto webu (i když podle posledních záznamů tvořili cca 20% návštěv), proto momentálně neuvažuji o jejich změně - ale "nikdy neříkej nikdy", možná je časem taky předělám.

To by mělo být vše k novým stránkám, informace ke stanici jako takové jsou na stránce z odkazu "Základní údaje o stanici", kde je uvedena m.j. e-mailová adresa na vaše připomínky a návrhy na doplnění. Jen poznámka k předpovědi počasí: Zkoušel jsem různé zdroje předpovědi, protože Weather Underground změnil podmínky používání jejich předpovědních dat. Do současné doby jsem nezjistil způsob, jak jejich data použít, i když jako přispěvatel tu možnost mám. V současné době tedy využívám data ze serveru Aeris.com, který ovšem generuje předpověď pro Brno a ta se někdy od skutečnosti značně liší.
Ještě mám několik nápadů na doplnění/vylepšení stránek, jenže "vypukla" zahrádkářská sezóna a čas bude zase až na podzim.

UPOZORNĚNÍ! Stránky pravděpodobně nebudou fungovat správně v některých prohlížečích! Jedná se především o starší verze IE (<9), Chrome, Edge, Safari atd. Sice lze stránky optimalizovat i pro tyto prohlížeče, ale spíše doporučuji prohlížeče aktualizovat na novější, nejen kvůli těmto stránkám, hlavně kvůli vaší bezpečnosti.
Pokud narazíte na nějaké chyby, dejte mi prosím vědět. Je to moje první "dílo" a nezaručuji, že v něm nejsou chyby (nemyslím tím bezpečnostní, spíše funkční).

Nakonec jsem odstranil otravné trvalé zobrazení levého informačního sloupce - dá se vyvolat kliknutím na "hamburger" a opět skrýt křížkem.

Poslední aktualizace 21.7.2019