Kamera - ne?

Kamera nebude - proč?

Je to jednoduché: když jsem hledal SW, kterým bych mohl kameru využít naplno, narazil jsem na stránku Přípustnost používání bezpečnostních kamer
Zde (a i třeba na stránkách UOOU) jsem se dočetl mj., že pořizování záznamu z kamery, která je nasměrována do veřejného prostoru, je nezákonné, za předpokladu, že ze záznamu lze identifikovat osoby, které se zde pohybují, čas atd.

Ze všech těchto zdrojů vyplývá, že není nutné, aby osoby byly identifikovatelné podle obličeje, stačí, že je mohu poznat třeba jen proto, že znám obvyklý čas, kdy tudy chodí, poznám je podle oblečení, psa atd.

Podstatné ovšem je to, že POŘIZUJI ZÁZNAM. Pokud se budu jen dívat na obraz z kamery na monitoru, NIČEHO se nedopouštím. Ale protože obraz z kamery ukládám na disk - ikdyž jen na jednu minutu, protože pak se přepíše novým obrázkem, jedná se už o záznam.

Z uvedeného dále vyplývá, že bych musel požádat UOOU o registraci jako správce osobních údajů, zdůvodnit to, doložit, jak jsou data zabezpečena proti zneužití, požádat všechny, kdo půjdou okolo nebo se na záznamu nějakým způsobem objeví, o souhlas se zpracováním jejich osobních ůdajů atd. atd. Tyto komplikace mi za to opravdu nestojí.
Navíc si živě představuji, jak běžím za případným zlodějem, vandalem atd. s žádostí: "Prosím pane zloději, natočil jsem Vás kamerou, jak mi kradete na zahradě zeleninu a zničil jste mi při tom plot, podepište mi tady, že se záznamem souhlasíte ..."
Není mi jasné, jak někoho poškozuji tím, že vím, kdy prošel kolem naší zahrady. Kdyby mi někdo celý den chodil za zadkem s kamerou a natáčel, kam jdu, s kým jdu, co kupuji atd., prosím, to by se mi asi taky nelíbilo, ale to že projdu 3x za den kolem jeho domu...? K čemu by to někomu mohlo být...

Paradoxní při tom je, že když si sednu k monitoru, budu koukat a psát si na papír kdo, kdy a s kým kolem prošel, nikdo mi nic nemůže... Nějak to nechápu. Už jen čekám, až UOOU přijde s nařízením, aby se zamezilo této možnosti, povině zatlouct okna a zatřít je barvou, aby nebylo vidět ven. Co kdyby náhodou někdo...
Takže takhle je postavena legislativa v ČR ( a EU?).

Jediná možnost, jak se tomu vyhnout, je nasměrovat kameru jen do vlastní zahrady, ale to by o počasí moc nevypovídalo, nebo ji otočit nahoru, aby nebylo vidět na silnici a okolní domy. Ale obávám se, že by se mohly pořízení záznamu zase bránit nízkoletící čarodějnice.

Kučerov, 8.10.2018, Admin

Zpět do archivu