Nezabezpečno !

Informace "NEZABEZPEČENO" - tato zpráva se patrně objevuje většině z Vás před adresou webu. Co to znamená? Pro Vás nic, jen že Google se v tomto případě prokazuje IQ houpacího koně.
Jde totiž o to, že spojení se serverem není šifrováno a v případě, že "budete zadávat osobní údaje (e-mail, adresu, údaje platební karty...), mohou být odchycena a zneužita". Problém ovšem je v tom, že Google už dále u "nezabezpečných" webů nerozlišuje, jestli tam nějaké údaje musíte zadávat a háže všechny do jednoho "potencionálně nebezpečného" pytle. A co víc - Google navíc znevěrohodnil i řadu free certifikačních serverů, takže i když si certifikát pro jednoduchý web pořídíte, musíte buď zaplatit nebo budete stejně něvěrohodní - ne-li ještě víc.
Pravda, vyrobit "šifrované" připojení k webu není žádný problém, jen ten certifikát, ale proč ho platit na webu, který nijak nevydělává, slouží pouze jako informační a je plně financován z vlastních prostředků? A pokud jde cokie - třeba na tomto webu slouží opravdu jen ke statistice návštěvnosti a k zapamatování si nastavení jednotek na stránce s měřidly - když je pro tento web zakážete, nic se pro Vás nezmění, jen budete patrně muset nastavit při každé návštěvě nastavit znovu.
Nejsmutnější na celé kauze je vlastní přístup Googlu - nedávno jsem se podíval do svého účtu na Googlu a byl jsem v šoku: Google eviduje káždý Váš pohyb, každé místo, které kdy navštívili nejen na webu, ale i fyzicky (pokud máte mobil s Androidem, což je dnes značná část populace), každé Vaše vyhledávání na webu a bůh ví, co ještě. Takže je to typické: Zloděj křičí - chyťte zloděje! Jistě, tyto funkce lze - i když ne jednoduše - zakázat, ale pak se v podstatě nedá používat ani internet, ani mobil a dostanete se do doby pevných linek a tištěných novin a časopisů.

Takže asi tak. Nezbývá než se s tím oznámením smířit nebo prostě stránky nenavštěvovat.