Amatérská meteostanice Kučerov
Archiv zpráv

Přepracoval jsem archiv. Změnil jsem řazení zpráv od nejnovějších po nejstarší a staré jsem sloučil nebo úplně zrušil (pokud neměly žádnou hodnotu).
19.6.2021 Meteoalarm se přestěhoval na novou adresu a změnil formát dat pro výstrahy, na opravě se pracuje. Prozatím klikněte na odkaz s Podrobnými údaji. Zde jsou data přímo z ČHMÚ a bývají aktuální. Výhledově se chystám přepracovat výstrahy, aby zobrazovaly údaje pro zdejší lokalitu přímo z ČHMÚ, ale teď na to není počasí (: .
15.3.2021 Stanici jsem přestěhoval do "volného prostoru", předpokládám přesnější měření rychlosti a směru větru.
13.3.2021 Stanice se vrátila z reklamace, po pár hodinách trápení jsem ji rozběhal a už zase funguje, jak má.
24.2.2021 Buhužel začala stávkovat nová meteostanice - přestala fungovat čidla UV indexu a Slunečního záření :-(, takže bude reklamace. Dočasně jsem riskl nasazení staré stanice, zatím jede, snad vydrží do konce opravy.
15.2.2021 Připravil jsem nové stránky se živými měřidly a dalšími zajímavostmi. Velmi dobře to vypadá hlavně na mobilu. (Odkaz dole). Podívejte se a když tak napište.
28.1.2021 Vyhodil jsem ze stránky satelitní snímek, stále častěji se nenačítal a tím blokoval načtení celé stránky. Pokud Vás to zajímá, klikněte na odkaz, zobrazuje záznam oblačnosti za poslední hodinu ze serveru Meteopress.cz
17.9.2020 Vzhledem ke stálému zhoršování funkce původní meteostanice a s tím související nutností neustálých oprav dat v databázi (např. nedávno při bezoblačné obloze stanice vykázala téměř 5 metrů srážek a pod.) jsem si pořídil novou. Díky tomu se mj. obnovují "živá" data každých 12 sekund, zobrazuje se UV index, hodnota energie slunečního záření atd. Podrobnější info připravuji do aktualizované stránky "O stanici".
29.6.2020 Na stránku webkamery jsem přidal krátké video z bouřky 26.6. nad ránem.
20.5.2020 Poněkud jsem upravil zobrazení grafů, protože na monitorech s menším rozlišením byly špatně čitelné. To jsou sice teď taky, ale kliknutím na graf se tento zvětší. Dalším kliknutím se vrátí do původní velikosti.
9.5.2020 Vzpoměl jsem si a znovu přidal odkaz na stránky earth.nullschool.net, je tam krásný pohled na vítr (a ne jen ten) kdekoli na Zeměkouli, můžete sledovat pohyb hurikánů atd. Natrvalo jsem odkaz přidal i dolů mezi "Odkazy"
16.4.2020 Už druhý občan Kučerova mi řekl, že sleduje tyto stránky. Já vím, není to moc, ale pomalu se stránky dostávají do povědomí spoluobčanů a to potěší. Možná je jich i víc, jen o nich nevím. Mrzí mne, že aspoň nereagují e-mailem, adresa je nahoře. Úplně stačí "dobrý/špatný" a proč. Alespoň bych věděl, jestli má smysl udržovat doménu nebo si to nechat jen pro sebe. Tak prosím pište!
28.3.2020 Trochu jsem pozměnil vzhled; rozčilovalo mne, že se ty žlutozelené obdélníky mění při změně rozlišení. Teď se sice mění taky, ale není to tolik vidět :)
19.3.2020 Děkujeme všem našim spoluobčankám za urychlenou výrobu roušek. Ne každý to zvládne vyrobit sám a v takové složité situaci se opravdu projeví dobrá vůleRoušky od obce
14.3.2020 Zima asi definitivně skončila. Přiznávám, že takovou dloooouho nepamatuji. Celkem napadlo něco kolem 16 cm sněhu. Sice sníh zapisuji až od této zimy, ale pokud si vzpomínám, tak málo sněhu nebylo za celou dobu, co počasí intenzivně sleduji :(
28.2.2020 Tak nám napadl sníh. No, kolik ho bylo asi nikdo nezjistí, protože stačil odtávat, sotva dopadl na zem.
Asi se divíte podivným hodnotám, které se v přehledu zobrazují (76,2 mm a podobně). Je to asi tak: Výšku sněhu měřím v cm, program bere výšku sněhu v palcích (tj. 25,4 mm) a převádí je zpět na mm. Takže když (např. dnes) naměřím cca 8 cm sněhu, zaokrouhlím to na 3 palce, to je těch cca 76,2 mm. Stejně než to stačím zadat do databáze, je ta hodnota úplně jiná, protože je teplo a sníh rychle taje. Podstatné je, že vůbec nějaký napadl :-)
1.2.2020 Opravil jsem stránku s Historií (rozhozené sloupce) a místo souborů NOAA jsem dal PŘEHLEDNÉ tabulky s historií (měsíce a roky). Nepředpokládám, že by někdo u nás využíval NOAA tabulky, které jsou primárně určeny pro americký Národní meteorologický úřad a pro normálního "smrtelníka" jsou značně nepřehledné.
26.1.2020 Opakovaně se zblbla meteostanice - sice se tváří, že funguje, ale neposílá data do PC. Asi už odejde do křemíkového nebe. Vydržela 6,5 roku - to je celkem dost. Uvidím...
15.12.2019 Máme tu zimu, tak jsem pro zajímavost přidal informace o sněhu. Údaje budu ručně doplňovat "až se probudím", při intenzivním sněžení 2x za den.
Upraveno: dokud nezadám hodnoty, nezobrazuje se nic (místo původního N/A)
5.12.2019V rámci "nové doby" jsem převedl celý web na šifrovaný provoz (SSL/HTTPS). Ne že by to byla nutnost, žádné údaje sem nezadáváte a nic se neukládá, ale neustálé vykřikování Chromu o "nezabezpečených" stránkách mi lezlo na nervy. Pro vás se nic nemění...
12.11.2019Vyměnil jsem modul "Meteoalarm". Zatím není tak pěkně designový, ale důležitější je funkčnost - zobrazuje výstrahy na dva dny a data (v modulu) se aktualizují každé tři hodiny (na Meteoalarmu je to různé - dle situace). Bohužel, servery "Meteoalamu" jsou velmi často přetížené (hlavně při extrémním počasí) a nedá se na jejich stránky dostat. Proto jsem změnil odkaz pod výstrahami na stránky ČHMI, kde jsou mj. údaje podrobnější až do úrovně obcí s rozšířenou pravomocí. Nový modul zobrazuje alespoň poslední dosažitelné údaje a ne prázdné okénko. Samozřejmě na "grafice" se dále pracuje, vzhledem k tomu, že server neposkytuje data v "běžném" formátu (JSON) je to trochu problém :-(
24.10.2019Závadu jsem (snad) odstranil, nárazy větru jsou opět OK.
6.10.2019Zjistil jsem, že se objevují "podivné" hodnoty nárazu větru, třeba i 150km/h. To je samozřejmě nesmysl. Asi odchází anemometr. Bohužel momentálně na nový nemám, tak to prostě ignorujte. Pokud to zjistím, opravuji to ručně na nějakou "normální" hodnotu, ale ne vždy.
27.9.2019Znovu přidány výstahy Meteoalarmu, zatím jen na jeden den. Bohužel to trochu zlobí. Asi z důvodu přetížení serveru Meteoalarmu někdy trvá dost dlouho, než se údaje načtou. Pracuji na vývoji nové verze, která by měla být spolehlivější.
25.9.2019Předpověď je v konečném stavu, ošetřil jsem i stav, kdy se nepodaří stáhnout předpovědní data (např. při výpadku WiFi). Nejpozději do hodiny by se data měla obnovit.
2.9.2019Vyměnil jsem předpověď (opět). Je to zcela jiná-nová část stránek. O proti původní je víc než 10x menší (8,5kB místo 100kB, 134 řádků místo 1450), tedy i rychlejší. Je pravda, že původní skript uměl přepínat mezi čtyřmi variantami kombinací jednotek, ale to je vše. Předpokládalo to cca 15% kódu navíc a stejně to nefungovalo správně... Nevím proč mi ten původní skript připomíná doby, kdy byl programátor placen podle počtu řádků kódu :(
19.8.2019Vyměnil jsem přepověď. Zatím je to jen takový "oslí můstek" - použil jsem předpověď ze skinu W34 a pochází opět z WeatherUnderground. Ať si říká kdo chce co chce, pro tuto oblast Česka je nejpřesnější. Na vlastní verzi pracuji, ale PHP se teprve učím, tak to bude chvíli trvat.
16.8.2019Tak stránky W34 jsem nakonec zavrhl. Zrušeno... Také jsem změnil předpověď na DarkSky a satelitní snímek CHMU nahradil za Sat24.com
21.7.2019Konečně jsem se dostal k úpravě hlavní stránky: odstranil jsem otravné trvalé zobrazení levého informačního sloupce - dá se vyvolat kliknutím na "hamburger" a opět skrýt křížkem.
Bohužel, některé služby přestaly před časem pracovat, např. Předpověď Aueris a satelitní snímek z CHMI.cz. Předpověď dám zpět z jiného serveru (zatím z DarkSky, ale mám rozpracovánu opět z WU, ale musím ji dost upravit)
27.6.2019Pro zajímavost přidávám odkaz na stránky, vytvořené pomocí šablony W34 Weather. Stránky vypadají velmi hezky, ale bohužel, ať hledám, jak hledám, některé názvy se mi nedaří "počeštit". Nebýt toho, asi bych neváhal a dal bych je jako hlavní.
Přivítám Váš názor na to, zda "vydržíte" něco v angličtině, nebo mám ponechat moje originální, i když ne tak pěkné, stránky jako výchozí. Stránky W34 - stránky zrušeny
12.6.2019 Zrušil jsem "Chlad větru", protože se počítá pro teploty do 10 st. Nahradil jsem ho hodnotou "Humidex". Je to původně kanadská jednotka, ale světově uznávaná, která vyjadřuje vliv teploty vzduchu spolu s vlhkostí na lidský organismus. Na podzim vrátím vše zpět.
29.4.2019 Představuji nové webové stránky Více...
5.2.2019 Přidal jsem obraz z webové kamery, ale tentokrát je směrován mimo sousední pozemky a silnici tak, aby byl vidět jen kostel a stráň pod ním, na které je vidět případný sníh a přes léto občas sekáče trávy :)
3.2.2019Informace "NEZABEZPEČENO" - tato zpráva se patrně objevuje ....Zrušeno...
1.2.2019Vrátil jsem stránku s měřidly. Současný server to bohatě zvládne...Zrušeno...
11.1.2019Objevil jsem další Zlatou medaili, ani jsem o ní nevěděl, a to za rok 2018 od WOW Metoffice. Nic z toho sice nemám, ale potěší to :)
27.11.2018Po nějaké době jsem opět navštívil stránky Awekas a dočkal jsem se překvapení v podobě nové mapy stanic...
Mapa je naprosto perfektní, přehledná, zobrazuje nejen stanice ale i kompletní informace o nich. A co je podstatné - je rychlá! Dřív jsem hojně navštěvoval "WunderMap" na serveru WU, ale poslední dobou jsou tyto stránky tak líné, že jsou téměř nepoužitelné. Bohužel.
3.11.2018Tak kamera nakonec je! Zrušeno...
2.11.2018Přišla mi zpráva z Weather Underground, že 31.12.2018 končí možnost využívání API pro předpověď počasí. Nějaká omezená free verze snad bude, ale co to bude umět zatím neupřesnili. V praxi to znamená, že zatím nevím, jak bude předpověď fungovat. No, uvidíme. Když tak se budu muset podívat po něčem jiném :(
7.10.2018Kamera není a nebude!
Při hledání nejvhodnějšího SW pro obsluhu kamery jsem narazil - ne na technické problémy, ale na legislativu. Zrušeno...
30.9.2018Konečně se mi podařilo rozjet kameru k mé spokojenosti. Kamera NENÍ určena k nějakému "šmírování", pouze k vizuálnímu doplnění dat z meteostanice, proto je interval obrázků poměrně dlouhý a nejedná se tedy o "live" přenos (ne že by to nešlo, ale není to účel).
Protože stále hledám "lepší" SW pro ovládání kamery, nebude se občas obraz na stránce zobrazovat. Není to chyba, jen zrovna něco zkouším.
9.8.2018S potěšením zjišťuji, že Zlatou medaili Weather Underground za kvalitu dat z meteostanice mám již rok a půl. Doufám, že to vydrží a stanice neodejde do křemíkového nebe :-D
20.6.2018V Kučerové se objevila další meteostanice. Jen houšť a větší kapky! Alespoň bude s čím srovnávat!
28.12.2017Přidáno okno s výstrahami pro JM kraj - hlavně v zimě se může hodit.
22.12.2017Nakonec jsem opustil variantu, že "nové stránky" budou později jako hlavní. Mám k tomu dva důvody:
1. vzhledem k univerzálnosti není možné vše plně lokalizovat;
2. stránky jsou vytvářeny dynamicky, což je na jedné straně pozitivní v tom, že údaje jsou vždy aktuální, na druhé straně to způsobuje nezanedbatelné zpoždění jejich načtení (zvlášť na "slabších strojích s pomalejším připojením"). Statické stránky jsou obvykle uloženy v historii prohlížeče (pokud to nezakážete) a znovu načítají jen změny, což je podstatně rychlejší.
V žádném případě tím ale nechci snižovat autoritu tvůrce "meteotemplate" Jáchyma, jehož práce si - a nejen já - velice vážím, jen si prostě myslím, že pro moji "pidi stanici" to není to "pravé ořechové".
29.11.2017Trochu jsem upravil úvodní stránku na "nových" stránkách a hlavně, data ze stanice se teď aktualizují každou minutu!
7.11.2017Přidal jsem stanici také na Weather Cloud.K tomuto webu existuje (údajně) také aplikace pro Android, kde si můžete nechat počasí zobrazovat průběžně. Data jsou aktualizována po deseti minutách (častěji to web neumožňuje).
25.10.2017Místo záložky "Předpověď" jsem zařadil odkaz na "Nové stránky". Důvod je prostý: stránky kromě jiného obsahují i předpovědi v různých variantách a řadu dalších informací.
Stránky ještě nemají konečnou podobu, stále zkouším různé varianty a různé "bloky" tak, aby poskytovaly co nejvíce informací při přijatelné rychlosti zobrazení. Souběžně také importuji zpětně data od roku 2013 a zjitil jsem, že občas při importu dojde k chybě a musím data dodatečně opravovat. Berte to prosím v úvahu, pokud narazíte na nějaký nesmysl (např. srážky za den ve výši 2900 mm a pod.).
1.10.2017Po delším váhání jsem změnil odkaz "Předpověď" z původního Weather Underground na Windyty. Zdá se mi, že WU už to trochu přehnal, jejich stránky jsou už překombinované a dlouho se načítají (při pomalejším připojení. Ne každý má doma optiku s rychlostí 100Mb/sec)
Na Widyty máte více možností nastavení a je rozhodně rychlejší. Navíc pouhým klikáním do zobrazené mapy můžete lehce zobrazit počasí na různých místech na světě. Předpověď z WU lze zamozřejmě najít na odkazu na tuto stanici kliknutím na "Forecast"
Současně přidávám odkaz na předpověď aktivity klíšťat. Tyto potvůrky utočí nejen na nás, ale i na naše miláčky. Třeba to využijete.
27.9.2017Trochu jsem upravil okno s aktuálními daty, přidal jsem i krátkodobou předpověď. Ovšem berte ji s velkou rezervou - funguje asi jako předpověď na malých domácích meteostanicích, na kterých svítí sluce a při tom venku prší.
13.9.2017Našel jsem velmi zajímavý web Windy, zobrazuje počasí kdekoliv na světě, můžete si zvolit, co má zobrazovat (teplota, vítr, tlak, déšť, dokonce i vlny) a v jaké výšce nad zemí (sloupec vpravo) a vyhledat místo (vlevo nahoře) a to i podle adresy včetně č.p. Zobrazuje i podrobnou předpověď. Sice nesouvisí přímo s mojí stanicí, ale stojí za vyzkoušení. Odkaz opět dole.
11.9.2017Poněkud jsem upravil hlavní stránku: Přidal jsem rámec s "on-line" daty a odstranil odkaz na "on-line" stránku a stránky Awekas a WU, s výjimkou předpovědi na WU. Domnívám se, že sem "tak nějak" nepatří, protože nejsou vytvářeny přímo tímto systémem (i když data pocházejí odtud). Samozřejmě odkazy na tyto weby jsem přidal k ostatním "zajímavým".
Předem upozorňuji, že "on-line" rámec je jen dočasná verze, pracuji na vzhledově "přijatelnější" verzi. Ale teprve se to učím, tak mějte strpení...
13.6.2017Přidán další server, kam uplouduji data ze stanice, tentokrát anglický WOW Metoffice. Data se tam aktualizují každých 15 minut, na jejich mapě jsou opět stanice z různých koutů světa, včetně např. Antarktidy. Odkaz je dole mezi ostatními odkazy
10.4.2017Tak jsem se odhodlal a konečně si pořídil ČESKOU doménu. Od teď tedy
www.pocasi-kucerov.cz nebo kratší pocasi-kucerov.cz
15.3.2017Přemístil jsem celý server na Malinu - RaspberryPi2. Aktuálně tedy běží v testovacím režimu, za případné výpadky se předem omlouvám..
22.12.2016

19.4.2014
V této bobě jsem řešil řadu problémů. Nemá smysl je vypisovat, některé se opakovaly/opakují do dnes, např. občasné výpadky signálu stanice, zamrzající čidla, padající servery, z nichž dva již odešly definitvně atd. Pro případné návštěvníky stránek to prakticky nemá význam a proto už jsem tyto záznamy z archivu odstranil.
17.4.2014Počátek budování webových stránek o meteostanici