Archiv zpráv

17. duben 2014

Konečně jsem se odhodlal vytvořit nějaké rozumné stránky o této stanici. Stránky nejsou zdaleka hotové, ale už se nemusím tolik stydět...

19. duben 2014

Přidána stránka o stanici a jejím vybavení

15. květen 2014

Provedl jsem výměnu serveru. Původní "Malina" bude sloužit k jinému účelu.

18. červen 2014

Na site se objevují i návštěvníci ze světa. Bohužel, ne všichni s čistými úmysly...

22.11.2014

Dnes se projevila podivná závada - stanice přestala posílat data do programu. Zvláštní je, že stejná závada se projevila přesně před rokem. Někde je chybka..., ale program za to nemůže.

2.12.2014

Dnes opět stejná závada. A zase jsem nebyl doma, takže dalších 21 hodin dat v háji...

3.12.2014

A zase. Už mě to začíná s..štvát. Navíc díky mrznoucímu dešti zamrzla všechna venkovní čidla, takže funguje jen měření teploty. No, snad to zítra roztaje, má být slunečno a pár stupňů nad nulou. Jinak jsem do jara v háji.

4.12.2014

Tak čidla naštěstí stihla rozmrznout, vítr už funguje a kupodivu i srážkoměr, ale tomu nedávám moc šancí, při prvním dešti a mrazu zatuhne zase. Je sice možnost nechat ho vyhřívat, ale nemám to připravené a je to zase energie navíc a do toho se mi nechce. Preventivně jsem vyměnil všechny baterie, i když ve venkovní jednotce jsem je měnil v září a vnitřní je napájena přes USB a baterie jsou jen záložní. Uvidím, co to udělá...

18.2.2015

Bohužel se mi zhroutil server - nevydržel HW a přes veškerou snahu se mi ho nepodařilo opravit. Musela proto nastoupit moje oblíbená "malina" (Raspberry Pi).

21.2.2015

Provizorně spuštěn WEB-server na Raspberry PI. Pracuji na importu původních dat a spuštění programu WeeWX, ale je málo času :(

23.2.2015

Dnes se mi konečně podařilo nastavit vše, jak bylo na původním serveru a mělo by to fungovat (doufám). Odezva asi bude trochu delší, malina je přece jen méně výkonná, ale snad to bude stíhat...

22.4.2015

Až dnes při prohlížení logu Apače jsem zjistil, že odkaz na "RSS" stránku je neplatný. Samozřejmě jsem to ihned opravil, všem případným zájemců se omlouvám a pro podobné případy, ale i jiné návrhy a připomínky jsem na stránku "O stanici" přidal e-mailový kontakt.

5.5.2015

Všiml jsem si, že předpověď z MeteoBlue zobrazuje počasí ve Vídni, což je sice zajímavé, ale pro nás na nic. Dočasně jsem ji tedy odstavil.

12.5.2015

Tak na MeteoBlue něco změnili, musel jsem widget stáhnout znovu, ale už je to OK.

14.5.2015

Tak jsem iniciativně aktualizoval software serveru a stala se chyba. Bohužel teď nemám čas, tak vydržte...

15.5.2015

Částečně opraveno - fungují "Měřidla" a "WU", pokračování příště...

29.5.2015

Zjistil jsem (už před časem), že i na stránkách WeeWx vlastně funguje skoro vše - grafy, statistiky i další stránky, jen se hlavní stránka neobnovuje. Ale protože teď řeším opět nový server, není čas to opravit... Už brzo.

5.6.2015

Ach jo... Tři týdny do toho čumím a nevšimnu si jedné hlouposti. No, konečně zase funguje vše jak má.

14.6.2015

Zdá se, že všechno funguje jak má. Mezi tím - kromě opravy chyb - jsem přesunul jsem celý systém opět na nový server. Je v podstatě stejný, jako ten původní (z poškozeného notebooku), tak doufám, že vydrží déle, protože je v lepším stavu.
Také jsem definitivně odstranil předpověď z MeteoBlue - sice se předpovědi jednotlivých webů liší, ale tady už to bylo moc, až 10 stupňů. Odkaz pro zájemce jsem přidal do odkazů.
A teď už budu jen "ladit" a vylepšovat :-)

16.6.2015

No není to smůla? Sotva jsem to rozchodil, stalo se toto:
"At approximately 9:13AM PT on 6/15/2015, a cable near our database was cut by a construction crew working near the datacenter. This impacted our PWS servers and as a result inhibited getting PWS data to our web and mobile apps. Our vendor assessed the incident and made repairs throughout the night. We are seeing services slowly coming back online.
We apologize for the service interruption and appreciate your patience".
A já celý den hledám chybu, proč to nejede... No, i v Americe občas někde stavbaři překopnou kabel, nejen u nás :-)

24.6.2015

Pro zájemce přidány stránky WeeWx v angličtině...Bohužel, z nějakého podivného důvodu se generují prázdné grafy. Na závadě pracuji...

26.6.2015

Závada odstraněna až za pomoci tvůrce programu Toma Keffera, který mne nakopl, kde ji hledat. Samozřejmě chyba byla mezi židlí a klávesnicí. Jako vždy. Thank's Tom.

27.6.2015

Stále se projevuje vypadávání signálu z externí jednotky, někdo/něco mi to ruší a nemohu přijít na to, co :( Je to velmi nepravidelné, někdy v noci, jindy ve dne...

1.7.2015

A zase - aktualizace serveru a WeeWX padá. Už mne to nebaví, pokaždé to opravovat. Alespoň jsem aktualizoval i WeeWX, jen to chvíli trvalo. Nějak v létě není čas...

5.8.2015

Tak jsem odhalil příčinu výpadků signálu z venkovní jednotky - na 99% za to může signál LTE od Vodafonu, protože Upload dat u nich probíhá na kmitočtu cca 863 MHz a to je kmitočet mé meteostanice. Paradoxně na tento kmitočet výrobce přešel před časem právě kvůli rušení. Jenže to se o LTE ještě ani moc nemluvilo. Takže jsem v háji.

12.8.2015

Přidal jsem odkaz na meteo-výstrahy pro Evropu, může se v těchto horkých dnech hodit.

26.10.2015

Přestěhoval jsem vnitřní jednotku blíž k venkovní a otočil je o 90°, signál zatím drží. Ale je to bída, má to fungovat na 100m a na 7m je problém (přes jednu zeď).

29.11.2015

Upravil jsem stránky WeeWXu, aby vypadaly moderněji. Zatím je upravená jen titulní stránka (Dnes), postupně upravím i zbytek. Myslím, že to vypadá lépe.

5.1.2016

Odedneška jsou data ze stanice posílána a zobrazována také na PWSWeather viz. odkaz dole.

7.2.2016

Provedena aktualizace SW serveru i programu WeeWX.
Bohužel jsem zjistil, že anemometr se zasekává a občas neukazuje. Bude to nějakou dobu trvat, musím sehnat nový. Nejhorší bude ho vyměnit - musím na střechu.

9.2.2016

Odpoledne jsem opravil anemometr, takže rychlost větru je opět dostupná. Doufám, že vydrží.

2.4.2016

Tak mi opět laškuje signál, nevím čím to je. Nejhorší je najít a opravit nesmysly, které se tím zapisují do databáze, například téměř 12 metrů srážek za den a podobně.

7.4.2016

Omlouvám se, ale program se totálně zbláznil. Dočasně se mi povedlo alespoň rozběhat posílání dat na WU, ostatní zatím nefunguje.

8.4.2016

Program už zase běží normálně, ale opět se objevily výpadky signálu. Už nevím, co s tím...

15.4.2016

Na stránku WeeWx jsem přidal mapu s pěknou animací směru proudění a rychlosti větru. Posunem myší lze zobrazit, přiblížit nebo oddálit kteroukoliv část zeměkoule.

28.4.2016

Nechápu. Mám v kuchyni vybraná tři místa, na která přesunuji vnitřní jednotku. Vždy po určitou dobu na jednom místě vnitřní jednotka komunikuje s venkovní normálně, ale pak se zblázní a signál stále padá. Přesunu vnitřní jednotku na jiné místo (na kterém to před tím nefungovalo) a zase to pár měsíců funguje...

30.4.2016

Na přání jedné spřízněné duše, které se Sofa skin zobrazuje na malé obrazovce špatně, jsem přidal záložku s odkazem na Standard skin. Můžete si vybrat :-)

31.5.2016

Objevil jsem pěknou stránku s radarovým snímkem celé Evropy, včetně bouřek. Bohužel je to betaverze, takže zatím nejde vložit přímo na stránku. Tak alespoň odkaz dole na stránce.

10.6.2016

Odstranil jsem předpověď ze stránek slunečno.cz. Ať se na mne nezlobí, ale průměrná nepřesnost teploty kolem 30%, a to i pouze několik hodin předem, mi nevyhovuje, nemluvě o dalších dnech.

31.7.2016

Mírně upravena tato stránka, přidán odkaz na srážkové radary pro celou Evropu.

21.8.2016

UPOZORŇUJI návštěvníky těchto stránek, že dnešním dnem byla definitivně zrušena původní adresa, kterou někteří ještě používáte. Nadále bude přístup ke stránkám pouze přes adresu: (pocasi.kucerov.homenet.org ZRUŠENO! 10.4.2017) . Po omezenou dobu budete při zadání původní adresy automaticky přesměrováni, pak zmizí úplně.

23.8.2016

Vyměnil jsem hodiny. Podle testů jsem zjistil, že ty původní značně zpomalovaly načítání úvodní stránky.

7.9.2016

Tak už to zase padá. Opět budu stěhovat přijímač?...

14.11.2016

Přidán kalendář...

20.11.2016

Musím se pochlubit. Získal jsem Zlatou hvězdičku za kvalitu dat dodávaných na Weather Undergroud viz. obrázek dole na stránce.

27.11.2016

Na stránku "sofa" jsem přidal informaci o výšce sněhové pokrývky.
Doplňovat ji budu vždy ráno ručně, čas měření je také uveden. Pokud budou hodnoty "N/A", tak jsem je ještě nezadal (nebo není sníh). Tento stav nastane vždy o půlnoci.

18.12.2016

Animované zobrazení aktuálních dat z WU začalo zlobit a musel jsem ho odstranit. Na stránkách WU už tato aplikace není :(, snad udělají jinou...
Zatím jsem tam dal jen "Widget"

22.12.2016

Místo záložky 'Weewx-standard' jsem dal 'On-line', kde se zobrazují údaje přímo ze stanice v intervalu 60 vteřin. Považuji to za přínosnější, než mít dva formuláře se stejným obsahem, lišící se jen vzhledem. V případě potřeby lze standardní formuláře zobrazit dopsáním '/weewx' za adresu webu.
Stránku 'Aktuální počasí' lze zobrazit v samostatném okně kliknutím na čtvereček vpravo dole.

15.3.2017

Definitivně jsem přemístil celý server na Malinu2 (RaspberryPi2)
Aktuálně tedy běží v testovacím režimu, za případné výpadky se předem omlouvám...

10.4.2017

Tak jsem se odhodlal a konečně si pořídil ČESKOU doménu. Od teď tedy jsme na
www.pocasi-kucerov.cz

13.6.2017

Přidán další server, kam uplouduji data ze stanice, tentokrát anglický WOW Metoffice. Data se tam aktualizují každých 15 minut, na jejich mapě jsou opět stanice z různých koutů světa, včetně např. Antarktidy. Odkaz je dole mezi ostatními odkazy

11.9.2017

Poněkud jsem upravil hlavní stránku: Přidal jsem rámec s "on-line" daty a odstranil odkaz na "on-line" stránku a stránky Awekas a WU, s výjimkou předpovědi na WU. Domnívám se, že sem "tak nějak" nepatří, protože nejsou vytvářeny přímo tímto systémem (i když data pocházejí odtud). Samozřejmě odkazy na tyto weby jsem přidal k ostatním "zajímavým".
Předem upozorňuji, že "on-line" rámec je jen dočasná verze, pracuji na vzhledově "přijatelnější" verzi. Ale teprve se to učím, tak mějte strpení...

13.9.2017

Našel jsem velmi zajímavý web Windy, zobrazuje počasí kdekoliv na světě, můžete si zvolit, co má zobrazovat (teplota, vítr, tlak, déšť, dokonce i vlny) a v jaké výšce nad zemí (sloupec vpravo) a vyhledat místo (vlevo nahoře) a to i podle adresy včetně č.p. Zobrazuje i podrobnou předpověď.
Sice nesouvisí přímo s mojí stanicí, ale stojí za vyzkoušení. Odkaz opět dole.

15.9.2017

Omlouvám se, dnes v době od 09:15 do 16:50 došlo k výpadku stanice. Důvod neznám, ale v nepravidelných intervalech se tato závada objevuje, vnitřní jednotka prostě přestane komunikovat se serverem.
Nebyl jsem zrovna doma, takže se to trochu protáhlo, ale už by to zase na nějaký čas mělo být v pořádku. Bohužel, chybějící data není z čeho obnovit, protože při resetu stanice se vše vymaže.

27.9.2017

Trochu jsem upravil okno s aktuálními daty, přidal jsem i krátkodobou předpověď. Ovšem berte ji s velkou rezervou - funguje asi jako předpověď na malých domácích meteostanicích, na kterých "svítí sluce a při tom venku prší."

1.10.2017

Po delším váhání jsem změnil odkaz "Předpověď" z původního Weather Underground na Windyty. Zdá se mi, že WU už to trochu přehnal, jejich stránky jsou už překombinované a dlouho se načítají (při pomalejším připojení. Ne každý má doma optiku s rychlostí 100Mb/sec)
Na Widyty máte více možností nastavení a je rozhodně rychlejší. Navíc pouhým klikáním do zobrazené mapy můžete lehce zobrazit počasí na různých místech na světě.
Předpověď z WU lze zamozřejmě najít na odkazu na tuto stanici kliknutím na "Forecast"

Současně přidávám odkaz na předpověď aktivity klíšťat. Tyto potvůrky utočí nejen na nás, ale i na naše miláčky. Třeba to využijete.

5.10.2017

Zjistil jsem, že na mobilních zařízeních "Předpověď" nefunguje korektně. Bohužel to neovlivním, není generována na mém serveru. Mohu jen doporučit aplikaci "Windyty" (pro Android), která funguje i na starších zařízeních (testováno na Android 4.0.3). Na "normálním" PC/NB s oblíbeným Firefoxem funguje.

15.10.2017

Přidávám stránky "Meteotemplate" (zrušeno - viz. 20.9.2018), které obsahují kromě aktuálních dat ze stanice i předpovědi, řadu statistik a velké množství dalších informací o počasí
Stránky teprve sestavuji, protože celý systém je velice rozsáhlý a ne vše je také přeloženo. Proto je to zatím jen jako "zajímavost".

25.10.2017

Místo záložky "Předpověď" jsem zařadil odkaz na "Nové stránky". Důvod je prostý: stránky kromě jiného obsahují i předpovědi v různých variantách a řadu dalších informací.
Stránky ještě nemají konečnou podobu, stále zkouším různé varianty a různé "bloky" tak, aby poskytovaly co nejvíce informací při přijatelné rychlosti zobrazení. Souběžně také importuji zpětně data od roku 2013 a zjitil jsem, že občas při importu dojde k chybě a musím data dodatečně opravovat. Berte to prosím v úvahu, pokud narazíte na nějaký nesmysl (např. srážky za den ve výši 2900 mm a pod.).

7.11.2017

Přidal jsem stanici také na Weather Cloud.K tomuto webu existuje (údajně) také aplikace pro Android, kde si můžete nechat počasí zobrazovat průběžně. Data jsou aktualizována po deseti minutách (častěji to web neumožňuje).

29.11.2017

Trochu jsem upravil úvodní stránku na "nových" stránkách a hlavně, data ze stanice se teď aktualizují každou minutu!

22.12.2017

Nakonec jsem opustil variantu, že "nové stránky" budou později jako hlavní. Mám k tomu dva důvody:
1. vzhledem k univerzálnosti není možné vše plně lokalizovat;
2. stránky jsou vytvářeny dynamicky, což je na jedné straně pozitivní v tom, že údaje jsou vždy aktuální, na druhé straně to způsobuje nezanedbatelné zpoždění jejich načtení (zvlášť na "slabších strojích s pomalejším připojením"). Statické stránky jsou obvykle uloženy v historii prohlížeče (pokud to nezakážete) a znovu načítají jen změny, což je podstatně rychlejší.
V žádném případě tím ale nechci snižovat autoritu tvůrce "meteotemplate" Jáchyma, jehož práce si - a nejen já - velice vážím, jen si prostě myslím, že pro moji "pidi stanici" to není to "pravé ořechové".

28.12.2017

Přidáno okno s výstrahami pro JM kraj - hlavně v zimě se může hodit.

27.03.2018

Tak výpadek se konal jen z 22. na 23.3., rekonstrukce serveru se zatím odkládá. Omlouvám se.

20.6.2018

V Kučerové se objevila další meteostanice. Jen houšť a větší kapky! Alespoň bude s čím srovnávat!

28.6.2018

Přidal jsem předpověď ze serveru FreeMeteo.com. Site vypadá zajímavě a poskytuje předpovědi pro celý svět. POZOR! Údaje pro Kučerov tam uvaděné nepochází z mé meteostanice, takže se mohou lišit!

9.8.2018

S potěšením zjišťuji, že Zlatou medaili Weather Underground za kvalitu dat z meteostanice mám již rok a půl. Doufám, že to vydrží a stanice neodejde do křemíkového nebe :-D

20.9.2018

Po několika dnech server opět v provozu. Musel jsem ho komplet přestavět, protože jsem na něm rozjel další SW, který ovšem vytěžuje procesor na téměř 50%. Kvůli tomu jsem nasadil úspornější verze SW pro web a odstranil stránky, které dublují ty hlavní (Meteotemplate, budíky...).
Ještě není vše hotovo, proto se předem omlouvám za další výpadky.

30.9.2018

Konečně se mi podařilo rozjet kameru k mé spokojenosti. Kamera NENÍ určena k nějakému "šmírování", pouze k vizuálnímu doplnění dat z meteostanice, proto je interval obrázků poměrně dlouhý a nejedná se tedy o "live" přenos (ne že by to nešlo, ale není to účel).
Protože stále hledám "lepší" SW pro ovládání kamery, nebude se občas obraz na stránce zobrazovat. Není to chyba, jen zrovna něco zkouším.

7.10.2018

Kamera není a nebude!
Při hledání nejvhodnějšího SW pro obsluhu kamery jsem narazil - ne na technické problémy, ale na legislativu. Celý článek

2.11.2018

Přišla mi zpráva z Weather Underground, že 31.12.2018 končí možnost využívání API pro předpověď počasí. Nějaká omezená free verze snad bude, ale co to bude umět zatím neupřesnili. V praxi to znamená, že zatím nevím, jak bude předpověď fungovat. No, uvidíme. Když tak se budu muset podívat po něčem jiném :(

3.11.2018

Tak kamera nakonec je! Celý článek...

27.11.2018

Po nějaké době jsem opět navštívil stránky Awekas a dočkal jsem se překvapení v podobě nové mapy stanic...
Mapa je naprosto perfektní, přehledná, zobrazuje nejen stanice ale i kompletní informace o nich. A co je podstatné - je rychlá! Dřív jsem hojně navštěvoval "WunderMap" na serveru WU, ale poslední dobou jsou tyto stránky tak líné, že jsou téměř nepoužitelné. Bohužel.

11.12.2018

Konečně jsem trochu upravil úvodní stránku - už bude nadpis čitelný ve dne i v noci - a kompletně přepracoval stránky archivu. Už jsem se na to sám nemohl koukat...

11.1.2019

Objevil jsem další Zlatou medaili, ani jsem o ní nevěděl, a to za rok 2018 od WOW Metoffice. Nic z toho sice nemám, ale potěší to :)

1.2.2019

Vrátil jsem stránku s měřidly. Současný server to bohatě zvládne...Celý článek...

3.2.2019

Informace "NEZABEZPEČENO" - tato zpráva se patrně objevuje ....Celý článek...

5.2.2019

Přidal jsem obraz z webové kamery, ale tentokrát je směrován mimo sousední pozemky a silnici tak, aby byl vidět jen kostel a stráň pod ním, na které je vidět případný sníh a přes léto občas sekáče trávy :)

Nahoru